Handicappede børn og unge uden diagnose

Søg på siden

Glæd dig til

Ingen begivenheder

Seneste kursus

 • Efterårskursus 2017

   

  Måske er det hjernen der er noget galt med - Efterårs kursus november på Pejsegården.

   

  Første weekend i november afholdte HBUD sit årlige efterårskursus.

  Læs mere …

Tidligere aktiviteter

 • 1a.jpg
 • 2a.jpg
 • 3a.jpg
 • 4a.jpg
 • 5a.jpg
 • 6.jpg
 • 6a.jpg
 • 7a.jpg
 • 8a.jpg
 • slide001.jpg
 • slide003.jpg
 • slide004.jpg
 • slide006.jpg
 • slide007.jpg

Anja takker af som formand

Efter 15 år som formand for HBUD, fratrådte Anja som formand ved generalforsamlingen den 2. november 2017 på Hotel Pejsegården i Brædstrup.

Anja har om nogen tegnet vores foreningen gennem mange år, og har på det nærmeste været indbegrebet af HBUD.
HBUD blev stiftet i 2000, og Anja var med i bestyrelsen fra begyndelsen. Allerede efter knap to år fratrådte bestyrelsens daværende formand, og Anja blev i 2002 valgt som ny formand for HBUD.

Anja har gennem sin formandstid hele tiden konstant været fokuseret på at det var børnenes interesser foreningen skulle varetage og forsvare, og hun var hele tiden på forkant med udviklingen, og hvordan bestyrelsen skulle arbejde for at give vores medlemsfamilier og deres børn gode tilbud og muligheder. De fleste af jer kender nok bedst foreningen gennem vores blad, hjemmeside og juletræf, men rigtig mange af jer og jeres børn, har også deltaget på forårskurser, søskendekursus eller efterårskursus.
Kurserne er og var HBUD´s væsentligste aktivitet, og det som Anja brændte mest for, og hun sørgede altid for at alle havde en god oplevelse når de var på kursus. Nogle husker sikkert  diskoteksaftener på forårskursus, aktiviteter på land og til vands på campingpladser og måske også Wagner og Baadsgaard på efterårskursus. Alle sammen kurser som Anja var med til at gøre til virkelighed gennem en stor arbejdsindsats. Som deltager på kurser på fantastiske kursussteder rundt omkring i Danmark, fik alle kursisterne et dejligt afbræk fra hverdagen, samtidig med at vi blev dygtiggjort i, og klogere på, at hjælpe vores børn videre i livet på en god måde. Som en lille forældreforening med handicappede børn uden diagnoser, skal man gøre sig ekstra umage for at få del i de midler der uddeles fra socialministeriets satspuljemidler og udlodningsmidler. Med Anjas store erfaring, og i kraft af de velunderbyggede ansøgninger som bestyrelsen hvert år indsender, er det lykkedes os at få del i disse midler så vi kunne afholde kurser og arrangementer. Det bliver ikke nemmere fremover, men bestyrelsen er blevet godt klædt på af Anja gennem mange år, og vi er sikre på at der også fremover bliver kurser i HBUD.

På vegne af hele HBUD, tusind tak til Anja for en forbilledlig og stor arbejdsindsats som formand for HBUD gennem mange år, og held og lykke til dig Anja og dine skønne børn Magnus og Maria.

 


Anja har om nogen tegnet vores foreningen gennem mange år, og har på det nærmeste været indbegrebet af HBUD.

 

 

Ny formand

Jeg har i efterhånden mange år været medlem af HBUD og siden 2004 haft en post i bestyrelsen. De sidste år som næstformand og medlemsansvarlig. Jeg er gift med Niels og sammen har vi 2 piger. Rikke på 22 år og Signe på 18 år. Rikke er vores HBUD barn.

Anja vores tidligere formand har det sidste år været syg med stress. Det har derfor været naturligt for mig at overtage hendes arbejde i HBUD sammen med resten af bestyrelsen. Anja har desværre af personlige årsager valgt at trække sig fra bestyrelsen og jeg er indtrådt som formand.

Jeg glæder mig til endnu et år med spændende arbejdsopgaver

Medlemmerne siger

HBUD på Facebook

 • Besøg vores Facebook-gruppe

Fødselsdage

 • 06.06 Mathilde
 • 06.06 Bertram
 • 07.06 Michela
 • 11.06 Magnus
 • 11.06 Bertil

Websiden anvender cookies

Handicappede børn og unge uden diagnose - vi anvender cookies på websiden Læs mere

Accepter cookies